Już niedługo będziesz mógł
zarezerwować swój pobyt
Czerpiemy z historii tego miejsca, które jest mocno powiązane z tradycjami wojskowymi i dążeniami niepodległościowymi Polaków. Przeszło wiele zmian i było świadkiem niejednej historii.
Willa przy ul. Traugutta 3 jest ostatnią, obok pobliskiej plebanii kościoła pozostałością po istniejących tu przed laty carskich koszarach, która zachowała swoją oryginalną formę i dzięki naszym staraniom otrzymała drugie życie. W 1994 budynek wpisany został do rejestru zabytków, jako dobro kultury ze względu na swoje znaczenie historyczne.
Ulica, przy której stoi Hotel Traugutta3, zyskała patronat wielkiego bojownika o wolną Polskę Romualda Traugutta w 60. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w 1863, którego był przywódcą.
W latach 1884 – 1888 w Białymstoku, w tym miejscu zlokalizowane zostały koszary 64. Kazańskiego Pułku Piechoty, a w samej willi, nazywanej Domem Strzelca, mieścił się sztab Pułku. W pobliżu stoi nieczynny, dawny Dworzec Poleski (obecna nazwa Fabryczny), który był częścią linii kolejowej łączącej Białystok z Moskwą, co miało strategiczne znaczenie.
Na terenie koszar zbudowano 61 obiektów murowanych i drewnianych – budynki dla żołnierzy z możliwość zakwaterowania ok. 600, budynki zespołu sztabowo-oficerskiego, obiekty gospodarcze, stajnia, kwatery oficerów.
Po odzyskaniu niepodległości, w lipcu 1919 carskie koszary zostały przejęte przez 42. Pułk Piechoty im. Gen. J. H. Dąbrowskiego. W skład koszar wchodził – plac pułkowy, stadion, bloki żołnierski, budynki sztabu, magazyny, składnice, pralnia, piekarnia, strzelnica, rusznikarnia, budynki mieszkalne, spółdzielnia, warsztat szewski i krawiecki oraz pomieszczenie znanej w Białymstoku orkiestry pułkowej, uznawanej przez wielu jako orkiestrę reprezentującą miasto. W samej willi zakwaterowano dowódcę Pułku i otwarto Kasyno Oficerskie. W pobliżu ul. Traugutta znajdowała się brama wjazdowa, wartownia i kościół garnizonowy. 21 sierpnia 1921 władze zorganizowały uroczyste powitanie żołnierzy, nadając koszarom imię Romualda Traugutta. W uroczystości uczestniczył sam Józef Piłsudski.
W lipcu 1944 koszary zostały wysadzone i spalone przez wycofujące się oddziały niemieckie. Zachował się jedynie budynek willi oraz kościoła.
Co ciekawe, nasz drugi obiekt – Hotel Podlasie – znajduje się przy ulicy 42. Pułku Piechoty. Czujemy się zatem niezwykle związani z historią tego miejsca.
W styczniu 1949 w tym miejscu została uruchomiona Filia nr 3 Biblioteki Miejskiej. W początkowym okresie nie posiadała własnych księgozbiorów, a udostępniała zbiory wypożyczane z siedziby głównej. W 1976 zmieniła adres na ulicę Sienkiewicza.
Mieszkańcy miasta kojarzą to miejsce przede wszystkim z Białostockim Ośrodkiem Tańca Rytm. Placówka powstała w 1976. Była to pierwsza szkoła tańca w mieście. Założyciel Mikołaj Pożarski stworzył tu miejsce pełne pasji, był też pomysłodawcą Turnieju Tańca Towarzyskiego „Złote Pantofelki”.
W październiku 2018 rozpoczęliśmy nowy rozdział w historii willi. Restauracja Regiment, będąca częścią Hotelu Traugutta3****, jest miejscem pełnym smaków i walorów estetycznych. Znowu zaczęła tętnić życiem. Wypełniona została tym co piękne i ponadczasowe. Zostań tu na dłużej i delektuj się niesamowitą aurą tego miejsca.
30 listopada 1930, w parku Zwierzynieckim został odsłonięty pomnik ku czci oficerom i żołnierzom 42. Pułku Piechoty. Monument nosił nazwę „Jeszcze Polska nie zginęła”. Wykonana z piaskowca rzeźba przedstawiała rzymską boginię wojny – Bellonę, podtrzymującą rannego żołnierza. Ponowne odsłonięcie pomnika, zniszczonego przez Armię Czerwoną w 1940, miało miejsce 3 maja 1997.
Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymywać aktualności, informacje o wydarzeniach i oferty. Gwarantujemy zachowanie Twojej prywatności.