Historia uczy, że ludzie nie uczą się historii. Gdy jedni umierają, tę samą historię powtarzają drudzy. Słowa wypowiedziane przez Winstona Churchilla zawierają w sobie mnóstwo prawdy, co potwierdzają zesłania sybirskie. Mimo, że ich początek sięgał już XVI wieku, zniewalanie skazańców skończyło się dopiero w połowie XX wieku… By uczcić pamięć więźniów sybirskich, powstało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które zamyka w sobie historię deportowanych Polaków oraz innych narodowości. To miejsce, w którym spotykają się opowieści uczestników wydarzeń oraz historyków :pełne emocji, wzruszeń i autentycznych opowieści. Co więc zyskasz, odwiedzając Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku?
17 wrzesień 2021 roku to dzień, w którym Muzeum Pamięci Sybiru otwiera wrota dla zwiedzających. Wówczas turyści mogą porozmawiać z Sybirakami z całego świata, którzy na własnej skórze doznali zniewolenia. Jak zatem widzisz, Muzeum Pamięci Sybiru to nie tylko zbiór naukowych badań i eksponaty, ale i pełne wzruszeń spotkania oraz autentyczne historie ostatnich Sybiraków. Nowopowstałe muzeum w całości poświecono ludziom zesłanym w głąb Rosji od XVI do XX wieku.Budynek łączy w sobie historie jeńców oraz skazańców, ale i osób, które dobrowolnie podążyły w rosyjskie rejony za lepszym życiem. Tak, dobrze czytasz – Sybir nie oznaczał tylko zniewolenia. Te oraz inne zaskakujące niuanse zbadasz właśnie w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Przekonasz się, że historia nie musi być tylko czarno-biała, ale wkradają się w nią odcienie szarości, zaskakujących szarości. Musisz wiedzieć, że każdy eksponat przesiąknął kalejdoskopem emocji. Zwykła kamizelka, stary guzik, garnek bez ucha, haftowana chusteczka… te niepozorne przedmioty opowiadają własne historie: dziecka, które przetrwało mrozy zawinięte w zdecydowanie za duże ubranie; rodziny, która miała w czym ugotować zdobyte z narażeniem życia pożywienie; żony i córek, które znalazły w sobie siłę do przetrwania dzięki jednej, tak nietypowej wiadomości od męża i ojca. Co zatem dokładnie znajdziesz w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku?
Muzeum łączy w sobie historię z najnowocześniejszą infrastrukturą, dzięki czemu to przestronne, eleganckie miejsce. Budynek podzielono na sale audiowizualne wyposażone w sprzęt oraz kilka salek edukacyjnych, w których poznasz tematyczne historie związane z Sybirem. Muzeum powstało z myślą o zwiedzających w każdym wieku, począwszy od małych brzdąców, a skończywszy na emerytach. Dlatego w okolicy znajdują się bazy noclegowe na przykład nasz Hotel Traugutta3, w którym wynajmiesz pokoje i apartamenty, zależnie od własnych potrzeb.
I u nas czeka Cię obcowanie z historią – Hotel Traugutta3 jest mocno powiązany z tradycjami wojskowymi i dążeniami niepodległościowymi Polaków.W 1994 budynek wpisano do rejestru zabytków jako dobro kultury ze względu na znaczenie historyczne. W latach 1884 – 1888 dokładnie w tym miejscu znajdowały się koszary 64. Kazańskiego Pułku Piechoty. Natomiast po odzyskaniu niepodległości, w lipcu 1919, stacjonował tutaj 42. Pułk Piechoty im. Gen. J. H. Dąbrowskiego. Jeśli więc marzysz o wyjeździe obfitującym w historyczne doznania, zakwateruj się w Hotelu Traugutta3, a na listę atrakcji koniecznie wpisz Muzeum Pamięci Sybiru. W okolicyznajdują się też zabytkowy Pałac Branickich, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz Muzeum Wojska. Jeśli więc szukasz pomysłu na weekend w polskim mieście, Białystok stoi otworem – na pewno nie będziesz się nudzić!
MuzeumPamięci Sybiru w przystępny i prosty sposób opowiada historie o ludzkim okrucieństwie orazheroicznej potrzebie przetrwania. Wśród prawdziwych eksponatów znajdują się zdjęcia, dokumenty, ubrania, biżuteria oraz wszelkiego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Wszystkie przedstawiają rzetelne historie małżeństw, dzieci, wielu pokoleń… nikt nie pozostanie na nie obojętny. Muzeum Sybiru podzielono na kilka tematycznych obszarów. Pierwsza część wystawy usytuowana na parterze opowiada o transporcie skazańców na rosyjskie tereny. Zwiedzający oglądają zdjęcia oraz filmy, w tle słychać muzykę i przyjemny głos lektora. Turyści zanurzają się w sybirskim świecie każdym zmysłem. Druga cześć wystawy zlokalizowana na piętrze przedstawia historię Sybiru i życia więźniów. Dowiesz się, w jaki sposób musieli sobie radzić w nieprzyjaznym świecie, jak wyglądała ich codzienność, jak traktowano Polaków… to właśnie na tym obszarze wystawy oczom zwiedzających ukazują się portrety Sybiraków. Natomiast w ostatniej części muzeum zwiedzający trafiają do ciemnego, cichego pomieszczenia z symbolem pamięci, czyli Memoriałem Katyńskim.
Lokalizacja MuzeumPamięci Sybiru w Białymstoku jest ściśle powiązana z historią. Część wystawy znajduje się w przedwojennym magazynie wojskowym, a druga część w dostawionym nowoczesnym budynku ze stalowej blachy na ulicy Węglowej i tylko 400m od Hotelu Tragutta3. Tuż obok mieszczą się pozostałości dawnego Dworca Poleskiego, z którego wyjeżdżały wagony załadowane mieszkańcami Białegostoku, by zawieść ich w głąb Rosji. Jeden z tych wagonówmożesz podziwiać właśnie na wystawie w Muzeum Sybiru.
17 września to data, która zapisze się w historii Białegostoku – właśnie tego dnia Muzeum PamięciSybiru zaczyna gościć turystów z całego świata. Sale edukacyjne i multimedialne, księgarnia oraz restauracja serwująca dania kresowe stają otworem przed zwiedzającymi, pragnącymi poznać historię ludzi niewolonych w głębi Rosji. Otwarcie muzeum wiąże się z 3 dniowymi uroczystościami przez cały weekend, w których uczestniczą władze państwowe i samorządowe oraz Sybiracy. Podczas muzealnego zwiedzania warto odwiedzić też Restaurację Mozaikę. Poznasz tu prawdziwą mozaikę smaków kuchni kresowej, składającej się z historycznych, przepysznych i oryginalnych dań rosyjskich i żydowskich. Zachwycisz się tradycyjnym smakiem w nietuzinkowej formie podania. Wnętrze Restauracji wypełniają fotografie Bolesława Augustisa, Centrum Białegostoku oraz portrety przechodniów okresu międzywojennego.To kolejna cenna lekcja, którą przeżyjesz, będąc na Węglowej 1. Po zwiedzaniu napijesz się aromatycznej kawy i oddasz chwil zadumy lub przygotujesz na dalsze poznawanie atrakcji miasta. Czy warto odwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku? Tak, ponieważ to miejsce nie tylko przepełnione historią, ale i emocjami, wzruszeniami, człowieczeństwem i jego brakiem… A jeśli chcesz zostać w mieście na dłużej, pokoje i apartamenty Hotelu Traugutta3 stoją przed Tobą otworem!